poniedziałek, 8 lipca 2013

I'm addicted to food

Naukowcy odkryli, że niektóre produkty żywnościowe mogą uzależniać podobnie jak nikotyna lub heroina. Czytając ten tekst przekonasz się, że to prawda. Podpowiemy Ci również co zrobić, aby nie stać się niewolnikiem jedzenia. 


Uzależnienie, jak tłumaczy David Ludwig, mogą powodować pokarmy z wysokim indeksem glikemicznym. Mówiąc inaczej, ich konsumpcja szybko podnosi poziom cukru we krwi. Takie jedzenie powoduje uzależnienie i wpływa na te obszary mózgu, które "rodzą" pragnienie, uzależnienie.


Przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 12 mężczyzn z nadwagą. Podawano im mieszaniny węglowodanów w postaci koktajli mlecznych o tej samej wartości kalorycznej i smaku, ale różniące się wskaźnikiem glikemicznym, czyli szybkością trawienia węglowodanów. 
Doświadczenie wykazało, że koktajle o wysokim indeksie glikemicznym były przyczyną silnego głodu! 

"Zmniejszenie w diecie liczby produktów o wysokim indeksie glikemicznym - białe pieczywo, ziemniaki - pomoże ludziom, którzy mają nadwagę i pragną przezwyciężyć nieopanowaną chęć jedzenia" - mówi Ludwig. 


Dlatego od dzisiaj rezygnujemy z białego pieczywa i jemy ciemne, zamiast ziemniaków jemy ryż brązowy. Staramy się unikać jedzenia płatków kukurydzianych i musli. Zapominamy o ciastach, ciasteczkach, czekoladzie, pączkach, lodach. Jemy wszystkie owoce oprócz bananów, melonów, ananasów, brzoskwini, moreli. Staramy się używać jak najmniej ketchupu, majonezu, musztardy. Nie słodzimy herbaty ani cukrem, ani miodem. Nie pijemy napojów gazowanych

Tak powinna wyglądać Twoja dieta! (patrz poniżej :)


A teraz czas na test! Sprawdź czy jesteś uzależniona/-y od jedzenia.

1. Czy jesz kiedy nie jesteś głodna/-y?
a) tak       b) nie

2. Czy masz poczucie winy i wyrzuty sumienia kiedy się objesz?
a) tak       b) nie

3. Czy poświęcasz jedzeniu zbyt wiele czasu i myśli?
a) tak       b) nie

4. Czy jesz umiarkowanie w towarzystwie innych?
a) tak       b) nie

5. Czy twoja waga ma wpływ na sposób, w jaki żyjesz?
a) tak       b) nie

6. Czy jesz, aby uciec od zmartwień i kłopotów?
a) tak       b) nie

7. Czy próbowałaś być na diecie przez tydzień lub dłużej i rezygnowałaś przed czasem?
a) tak       b) nie

Jeżeli na większość pytań (co najmniej trzy) odpowiedziałaś/-eś 'TAK', oznacza to, że jesteś uzależniona/-y od jedzenia! Zrób coś z tym już dziś!

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...